Strona główna » Bieg Trzech Dolin (Kobylańska, Będkowska, Szklarki)

Bieg Trzech Dolin (Kobylańska, Będkowska, Szklarki)

″Dupa Słonia″ - Dolina Bedkowska

″Dupa Słonia″ - Dolina Bedkowska

 • Opis

  Dzięki tej trasie poznamy przyrodę jednych z najpiękniejszych zakątków Dolinek Podkrakowskich. Biegnie ona bowiem przez trzy sąsiadujące ze sobą doliny: Kobylańską, Będkowską i Szklarki. Jest tu zatem wiele niezwykłych formacji skalnych, kompleksy leśne, strumienie, a nawet wodospad. Ale uwaga! To wyzwanie do silnych i doświadczonych biegaczy, którzy radzą sobie w biegach górskich: łączna suma podbiegów (i zbiegów) to ponad 500 metrów.

  Mniej zaawansowanym podpowiadamy, że trasę można podzielić na dwa mniejsze odcinki: Dolina Będkowska – Dolina Kobylańska – Dolina Będkowska lub Dolina Będkowska – Dolina Szklarki – Dolina Będkowska.

 • Przebieg trasy

  Schronisko Brandysówka – Dolina Będkowska  – Łazy – Szklary – rezerwat Dolina Szklarki – Szklary, przysiółek Brodło – Dolina Będkowska (przysiółek Łączki) – Dolina Kobylańska – Będkowice – Dolina Będkowska – schronisko Brandysówka

 • Metryka trasy

  • długość trasy: 18,1 km
  • suma podbiegów: 513 m
  • suma zbiegów: 516 m

Szczegółowy opis trasy

Bieg rozpoczynamy na parkingu przy schronisku Brandysówka w Dolinie Będkowskiej. Działa tu pole namiotowe i pokoje gościnne, w których można skorzystać z noclegów i posiłków. Biegniemy w górę doliny, a następnie, po ok. 250 metrach z asfaltowej drogi zbiegamy na ścieżkę lewo, w stronę wodospadu Szum.

Brandysówka

Brandysówka

Wodospad Szum

Wodospad Szum

Wodospad Szum i Dupa Słonia – nieco powyżej schroniska Brandysówka znajdują się dwie wyjątkowe atrakcje. Najpierw mijamy wodospad Szum. Choć liczy on zaledwie 4 metry wysokości, jest największym tego typu obiektem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na której wodospady są rzadkością. Ok 200 metrów powyżej wodospadu przebiegamy obok skały o oryginalnej, ale uzasadnionej (ze względu na kształt) nazwie Dupa Słonia. Starsza nazwa tego ostańca – Zamczysko – została wyparta w latach 70-tych XX wieku przez nową, nadaną przez wspinaczy. Charakterystyczny kształt skały to zarazem jeden z najtrudniejszych problemów wspinaczkowych na Jurze – droga wspinaczkowa wiedzie tu tzw. przewieszką, a więc pod kątem większym, niż 90 stopni w stosunku do podłoża.

Spod Dupy Słonia wybiegamy na zachodni skraj doliny, a następnie przez wieś Łazy asfaltową drogą zbiegamy do Szklar i rezerwatu Dolina Szklarki, a następnie czerwonym szlakiem turystycznym biegniemy przez sam rezerwat.

Dolina Szklarki (rezerwat przyrody) – liczący niespełna 50 ha rezerwat powstał w dolnej części doliny potoku Szklarka. Na obszarze rezerwatu rośnie gęsty, przeważnie bukowy las (buczyna karpacka), w którym ukryte są mniejsze wapienne skały. Oprócz nich teren rezerwatu, jak i całej doliny obfituje także w jaskinie.

Zbiegamy ponownie na dno doliny, by po chwili minąć nowoczesny kościół parafialny św. Maksymiliana Kolbe i rozpocząć wspinaczkę stromą asfaltową drogą w kierunku największej okolicznej skały – Brodła.

Brodło – wysokość tej imponującej formacji skalnej, górującej nad Doliną Szklarki wynosi 43 metry, a na jej szczycie znajduje się kilkumetrowy krzyż. W całym kompleksie Brodła, na który składa się kilka osobnych skałek wytyczono kilkanaście dróg wspinaczkowych, w tym takie o oryginalnych nazwach, m.in. Chuck Norris, Taniec Wampirów, czy Awantura o Baśkę. Co ciekawe, pod skałę można się dostać wyłącznie od zachodu, pokonując stroną ścieżkę przez las. Od strony wschodniej, a więc od szczytu doliny, do skał przylegają zabudowania przysiółka o nazwie Na Brodle.

Z okolic Brodła przez las zbiegamy szlakiem turystycznym do Doliny Będkowskiej, w okolice gospodarstwa rybackiego. Następnie dobiegamy asfaltową drogą do przysiółka Łączki, położonego u wylotu Doliny. Przy krzyżu na rozstajach dróg wspinamy się na grzbiet oddzielający doliny: Będkowską i Kobylańską. Następnie, obok parkingu nad doliną Kobylańską zbiegamy na dno doliny.

Dolina Kobylańska swą nazwę wzięła od położonej nieco poniżej niej wsi Kobylany. Ta 4-kilometrowa dolinka znana jest przede wszystkim z wielu ciekawych ostańców skalnych, chętnie wykorzystywanych przez wspinaczy. Do najważniejszych należą skały Bramy Kobylańskiej, m.in. Żabi Koń z metalowym krzyżem na szczycie, Turnia Marcinkiewicza, Mnich czy Dziób Kobylański. W dalszej części doliny podczas biegu miniemy m.in. Płetwę, Wielbłąda, Okręt oraz ukryte w lesie Wronią Basztę i Sępią Basztę. Trasa naszego biegu wiedzie niemal przez całą dolinę, która kończy się dość stromym podbiegiem do Będkowic. Przebiegamy przez centrum wsi i zbiegamy do Doliny Będkowskiej.

Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska

Dolina Będkowska - Sokolica

Dolina Będkowska - Sokolica

Dolina Będkowska jest jedną z najdłuższych dolin Jury Krakowsko-Częstochowskiej, o długości ok. 8 kilometrów, a zarazem jedną z ośmiu objętych parkiem krajobrazowym Dolinki Krakowskie. W przeciwieństwie do mniejszych dolinek, Dolinę Będkowską, zwłaszcza w jej dolnej części, cechuje szerokie dno i dość łagodne zbocza, z których wyrastają imponujące skalne ostańce. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Sokolica, skała obok której wiedzie trasa naszego biegu.

Sokolica to najwyższa skała na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jej wysokość względna (od dna doliny do szczytu) sięga aż 100 metrów, zaś najwyższe odcinki skalne liczą do 60 metrów. Tak duża ekspozycja czyni Sokolicę bardzo popularnym miejscem wspinaczki skałkowej. Łącznie wytyczono na niej ponad 30 dróg wspinaczkowych o różnej długości i trudności. Na szczycie Sokolicy zachowały się ślady słowiańskiego grodziska, datowanego na ok. VIII wiek.

Bieg kończymy dokładnie pod Sokolicą, w schronisku Brandysówka. Polecamy posiłek regeneracyjny ze schroniskowego bufetu, na przykład pyszne pierogi albo dania z grilla.

Przydatne informacje

Bieg Trzech Dolin

Warsztat samochodowy – Karniowice, ul. Modrzewiowa 6, tel. 12 285 26 24

Gospodarstwo Rybackie – Kobylany, ul. Jurajska 12 tel. 12 285 35 73

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, warsztat samochodowy, stacja benzynowa Mosur – Rudawa ul. Legionów Polskich 30, tel. 12 283 88 62

Jaskinia Nietoperzowa – Jerzmanowice, ul. Nietoperzowa 88, tel. 605 467 892

Brandysówka – Dolina Będkowska, ul. Pod Sokolicą 127, tel. 12 285 26 57

Agroturystyka – Bębło, ul. Spacerowa 7 tel. 696 639 173

Agroturystyka – Jerzmanowice, ul. Jurajska 110 tel. 722 106 123

Agroturystyka – Łazy tel. 12 389 53 92

Agroturystyka – Łazy tel. 571 902 810

Schronisko Młodzieżowe – Łazy tel. 12 389 52 78

Chochołowy Dwór – Jerzmanowice, ul. Jana III Sobieskiego 12, tel. 12. 620 39 00

 

Polecamy: Brandysówka – gospodarstwo agroturystyczne z polem campingowym

25 kilometrów od centrum Krakowa pod największą skałą na terenie dolinek jurajskich, Sokolicą, w zabudowaniach będącego tu od zawsze gospodarstwa rolnego państwa Brandysów powstał obiekt turystyczny cieszący oczy i zmysły, a zwłaszcza zmysł smaku.

W najdłuższej i najbardziej malowniczej z dolinek jurajskich, Dolinie Będkowskiej, Brandysówka oferuje pokoje gościnne, camping z możliwością obsługi przyczep campingowych, rozległy teren  z placem zabaw dla dzieci i małe co nieco dla wzmocnienie ciała w postaci tradycyjnych potraw.

Jest to też jedno z nielicznych miejsc, gdzie na wsi można zobaczyć zwierzęta, pięknie się prezentującego konia i osiołka.

W Brandysówka może zorganizować w kameralnej salce  imprezy dla kilkunastu osób, a także duże imprezy, jak imprezę sportową Bieg po Dolinie Będkowskiej dla kilkuset osób, czy imprezy firmowe.

W Brandysówce znajduję się też stacja Jurajskiej Grupy GOPR-u, który udziela pomocy licznie tu przybywającym wspinaczom i wszystkim jej potrzebującym.

Serdecznie zapraszamy

Brandysówka

32-089 Będkowice, ul. Pod Sokolicą 127

Tel. 12 285 26 57